Lazy Bag

UK Sailmakers  Lazy Bag kesinlikle ana yelkeninizi saklamanın en kolay yoludur. Yelken saklama sistemlerimiz akrilik yelken kılıfı ve lazy jack karışımıdır.
Yalnızca mandarınızı salıp, yelken kılıfı ile lazy jack arasına yerleşmesini sağlayın ve kılıfı kapatmak için fermuarı çekini. Dakikalar içinde ana yelkeniniz kolayca saklanır ve güneşten korunur. Bu sistem, mürettebat sayısının az olması durumlarında çok yararlıdır.

 

Kılıflar

Kılıf ve Kanvas departmanımız özellikle en yüksek kalitede kılıf ve çantaları üretmek üzere oluşturulmuştur. Yelken atölyelerimizde kanvas ve kılıf işleri de yelken üretimimizdeki yüksek kaliteyle ve titizlikle imal edilir.

 

Soket Sistemi

Soket, balon  yelkeni açarken ya da kapatırken tam kontrol verebilmek için gezi balonunun üzerinden geçen bir kılıftır.
Kontrol halatını çekmek kılıfı yelkenin üst kısmına doğru kaldırılır, bu da yelkenin dolmasını ve açılmasını sağlar.
Diğer yöne doğru çekildiğinde, yelkenin kılıfın içine girmesini böylece sorunsuz olarak indirilmesini sağlar. Yalnız okyanus yarışçıları,  balonları Soket gibi yelken kapatma kılıfı olmadan açamazlar, çünkü soket bu durumlarda bir kaç mürettebatın yerini alır.

 

Furling Kılıfı

Güneş ışığı furling ön saha yelkenlerinin en kötü düşmanıdır, çünkü yelken tüm yaz boyunca baş istralya üzerinde durur. Birçok gezi yelkencisi, yelkenlerini güneşten korumak için dikilen akrilik ya da UV işlem görmüş dakrondan yapılan güngörmez ve alt yaka kılıfları kullanılmaktadır. Ancak, yelkenin sürekli güneşe maruz kalması ve her tramolada arma üzerinde sürüklenmesi, bu kılıflara oldukça büyük zarar verir ve daha çabuk yıpranırlar. Ayrıca, bunlar yükü yelkenin arka ucuna doğru atar, böylece yelkenin düşük hava performansını düşürür.

Bu duruma bir alternatif ise UK Sailmakers Genoa kılıfıdır.  Kılıf, güngörmez sarkmasına ve dolayısıyla şeklin bozulmasına yol açan dikili korumayı ortadan kaldırarak yelkenin düşük hava şeklini bozulmasını engeller. Kılıf yelkenden tamamen ayrıdır ve gün sonunda sarılan cenoa üzerine kaldırılır.

Sarılı cenoayı saklamak için bu kılıfı kullanmak etkili bir yoldur, ancak biraz zaman alan bir iştir. Bu cenoasını hem yarış hem de gezi için kullanan yelkenciler için kusursuz bir çözümdür.