Yelken Alırken UK Sailmakers uzmanları size neler sormalıdır?

1. Ne model ve tip bir tekneye sahipsiniz?
Örnek olarak, 40-feet bir Beneteau sahibi olduğunuzu söylerseniz, Oceanis 400, 40CC veya 40.7 mi olduğunu da bilmemiz gerekir, zira tüm bu teknelerin hepsi aynı boyda olmak ile beraber tamamen değişik armalara sahip olabilmektedirler. Eğer custom made (özel yapım) bir tekneniz var ise, yelken planına ihtiyacımız olacaktır.

2. Teknenizin imalat yılı nedir?
Tekne imalatçıları yıldan yıla mevcut tasarımlarında değişiklikler yapmaktadırlar. Örneğin 1980 yapımı bir C&C 34 ile 1987 yapımı 34R model tekneler arasında yelkenlerin boylarını etkileyecek ciddi farklar vardır.

3. Ne tip bir armaya sahipsiniz?
Birçok tekne imalatçısı standart ve uzun direk olmak üzere iki çeşit üretim yaparlar. Örneğin, Catalina 30 iki tip direk arasında ciddi boy farkları ile imal edilir. Diğer taraftan bazı tekneler sarma bumba veya direk içi sarma ana yelken gibi çeşitli seçenekler ile gelirler. Bu detayları da bilmemiz büyük önem taşır.

4. Armanız değiştirilmiş olabilir mi?
Tekne sahipleri bazen yelken alanını büyütmek için bumbalarını uzatabilirler. Ya da yeni bir sarma sistemi monte edebilirler. Armanızda bu tip veya benzeri değişiklikler yapıldı ise bunu da bilmemizde fayda vardır.

5. Nerelerde yelken seyri yapacaksınız?
Hangi denizlerde ve nasıl hava koşullarında yelken yapmak istediğinizi de bilmemiz gerekir ki, kullanılacak kumaşlar konusunda fikir verelim ve buna göre tasarımlar ile yelkenlerinizi imal edelim. Örneğin Akdeniz'de seyir yapacak bir tekne ile okyanusta yelken yapacak bir teknenin yelken tasarım ve malzemeleri aynı olamaz. Tabii bunların kararının alınmasında tekne tipinin ve deplasmanının da önemi çok büyüktür.

6. Gezi mi? Yarış mı? Yoksa her ikiside mi?
Kullanım amacınıza göre çok çeşitli kumaşlar bulunmaktadır, en doğrusunu seçmek için bunun kararının da en baştan tekne özelliklerini de göz önüne alarak verilmesi gerekir.

7. Yeni yelken almanızın sebebi nedir?
Eski bir yelkeninizin yerine mi yeni yelken alacaksınız yoksa seyir yapacağınız bölgeyi mi değiştiriyorsunuz? Veya dünya seyahatine mi hazırlanıyorsunuz? Dayanıklılık ve performans mı ön planda yoksa sadece fiyat seviyesi mi? Bunların tarafımızdan bilinmesi size hem fiyat hem de kalite olarak en uygun yelkeni önermemiz için bize yol gösterecektir

 

Yelken Dizaynı Her Tekne için gerekli midir?
 


Tüm tekneler aynı değildir bu yüzden tüm yelkenler aynı şekle sahip olmamalıdır. Herhangi yeni bir yelkenin gerçek şeklini oluşturmak UK Sailmakers’ın tescilli markası CAD/CAM AccuCut ve diğer önde gelen yelken dizayn yazılımları, üç boyutlu kalıp üzerinde yelkenin şeklini doğru olarak tanımlamak için bezier eğrilerini kullanan güçlü programlar ile başlar
Böylece tasarım, hassas bilgisayarlı kesme makinesiyle gerçeğe dönüşür. AccuCut, şerit ağlarını işaretler ve kesme makinesi, kesme işlemi sırasında panel üzerinde çizgiler çizer

Yelkeninizi yaptırmak için UK Sailmaker ile çalışmanın bir avantajı da, her bir UK Sailmakers yelken üretim merkezi tasarımcı düşünceyi kullanmakta ve bunu her bir kardeş yelken üretim merkezinden elde eder. Bu, sipariş verilen her yeni yelkene UK Sailmakers’ın dünya çapındaki “size doğru yelkeni nasıl yapabiliriz” düşüncesini ortaya koymaktadır.